
Alkoholizm to poważna choroba, którą trudno wyleczyć. Terapia alkoholowa może trwać latami, ale istotną rzeczą jest chęć walki o wyjście z nałogu. Przyznanie się do uzależnienia alkoholowego to pierwszy z kroków w procesie terapii alkoholowej. Świadomość, determinacja i siła są kluczami do sukcesu! Wiedząc, że alkohol wytruwa organizm, alkoholik zaczyna pragnąć zmiany. Zmiana sposobu myślenia rozpoczyna się od zauważenia niepokojących oraz nieprzyjemnych objawów.
Dla niektórych negatywne objawy nie są motywacją do działania. Czasem to sytuacja rodzinna jest przełomowym momentem. Osoby uzależnione od alkoholu mogą zdać sobie sprawę, że rodzina, która chce odejść lub która już odsunęła się od nich, jest ich najogromniejszą stratą. Dzieje się to w nielicznych przypadkach, jednak wszystko, co było bliskie alkoholikowi – prędzej czy później – stanie się ułudą. Niegdyś alkohol stanowił wybawienie dla alkoholików, lecz to tylko pozory. Nadużywanie napojów alkoholowych prowadzi do wyczerpania organizmu, zarówno na poziomie psychicznym, jak i fizycznym.
Alkoholik gotowy do dobrych zmian musi liczyć się z wieloma konsekwencjami. Istnieje ryzyko, że na swojej ścieżce do uzdrowienia napotka on wiele przeszkód. Dlatego powinien być otoczony ludźmi – nie tylko najbliższymi – rodziną, znajomymi, ale przede wszystkim kręgiem lekarzy, psychologów, terapeutów, którzy fachowo naprowadzą na dobrą drogę.
Ile trwa odwyk alkoholowy?
Odwyk alkoholowy jest procesem rozbudzającym wachlarz emocji. Podczas tego procesu należy zachowywać cierpliwość, determinację oraz siłę. Niewykluczone, że alkoholik będzie musiał zmierzyć się z kryzysem słabości – to normalne! Jednak należy pamiętać, że wątpliwości lub pokusa sięgnięcia po alkohol automatycznie zerują szanse na pokonanie nałogu.
Czas poświęcony na odwyk alkoholowy zależy od indywidualnych potrzeb organizmu. Może trwać tygodniami, miesiącami, a nawet latami. Ale jeżeli z tygodnia na tydzień osoba uzależniona lepiej sobie radzi to znak, że powoli wychodzi z nałogu. Nie należy od razu się zniechęcać. Wystarczy, że alkoholik świadomie podchodzi do terapii alkoholowej. Posiadając bagaż różnych doświadczeń, osoba uzależniona zaczyna porządkować swoje życie, eliminując toksyczne substancje ze swojego życia.
Przede wszystkim alkoholik gotowy do leczenia uzależnienia powinien umówić się konsultacje lekarskie, aby omówić zalecenia oraz przeciwskazania przed podjęciem się różnych form terapii. Omówiony schemat terapii pomoże osobom uzależnionym przejść przez ten proces z determinacją i spokojem. Ponadto ułożony plan pozwoli alkoholikowi w lepszej organizacji czasu.
Do następnego punktu trzeba zaliczyć decyzję o odwyku alkoholowym, który rozpoczyna się od detoksykacji alkoholowej. Nazywana jest także odtruwaniem alkoholowym, podczas którego osoba uzależniona najczęściej odczuwa objawy tzw. alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Oznacza stan, w którym organizm reaguje negatywnie w odpowiedzi na odstawienie alkoholu. Do symptomów należą: nadpotliwość, zaburzenia senne, drgawki, poczucie niepokoju, lęku, rozdrażnienie, gorączka itp.
W pierwszych godzinach czy dniach takie objawy mogą się utrzymywać, więc mile widziane będzie skorzystanie z pomocy psychologa lub terapeuty. Specjaliści w tej dziedzinie pomogą na poziomie psychicznym. Ich wsparcie emocjonalne, rady, wskazane techniki relaksacyjne lub inne metody zajmą głowę podczas tych trudnych momentów.
Nieocenioną pomoc stanowi przebywanie wśród ludzi, a więc grupy wsparcia skupione wokół podobnych lub tych samych problemów. Odwzajemnione doświadczenia, problemy, zmartwienia to czasem najlepsze antidotum na wsparcie. Na spotkaniach grupowych Anonimowych Alkoholików (AA) osoby uzależnione mogą odnaleźć zrozumienie, jakiego nie może zrozumieć ich najbliższe otoczenie. Zarówno terapia indywidualna, jak i grupowa pozwala alkoholikom uświadomić sobie, czym jest alkoholizm i znaleźć jego prawdziwe źródło.
Po solidnym detoksie alkoholowym osoba uzależniona może podjąć następne kroki, między innymi poddać się zabiegowi zaszycia alkoholowego. Ten zabieg polega na implantacji wszywki alkoholowej pod skórę. Wszywka alkoholowa to 1 lub kilka tabletek wyszywanych podskórnie w okolicy łopatki albo pośladka. Zaszycie alkoholowe to szybki i mało inwazyjny zabieg, po którym mogą pojawić się nieprzyjemne symptomy, ale nie muszą – wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta.
Odwyk alkoholowy a kroplówka na kaca
Kroplówka na kaca to wlew dożylny składający ze skarbca witamin, elektrolitów, glukozy oraz innych zdrowych składników, który z powodzeniem wypłukuje alkohol z organizmu i jednocześnie nawadnia organizm. Kroplówka na kaca jest skuteczna zarówno po drobnym kacu, jak i po ciężkim zatruciu alkoholowym. Kroplówki witaminowe można stosować kilkakrotnie, ponieważ wyrównuje gospodarkę wodno-elektrolitową w organizmie.
Podczas odwyku alkoholowego należy wykorzystywać narzędzia, tak by nie dopuścić organizmu do nawrotu choroby alkoholowej. Warto korzystać z fachowej pomocy lekarskiej – wszywki alkoholowej, kroplówek witaminowych w celu pożegnania się z alkoholem na zawsze.
Odwyk alkoholowy to nie tylko specjalistyczne formy pomocy. Oprócz lekarskich rozwiązań, alkoholik sam musi dbać o swój tryb życia. Tu należy wskazać głównie aktywność fizyczną oraz dietę. Przede wszystkim aktywność fizyczna może stać się idealnym zamiennikiem alkoholu. Osoba uzależniona nie musi wykonywać wszystkich dyscyplin sportowych naraz. Wystarczy znaleźć sobie jedną dyscyplinę sportową, która pozwoli budować zdrowe życie. Do w miarę prostych czynności należą: spacer, bieganie, nordic walking lub bardziej zaawansowane – to zależy od mobilności osoby. Specjaliści zalecają aktywność fizyczną już podczas klasycznego kaca, ponieważ szybko wypłukuje alkohol, dzięki czemu organizm oczyszcza się z toksyn alkoholowych.
Drugi ważny punkt to dieta. Podczas odwyku alkoholowego wskazane jest stosowanie dużej ilości witamin zawartych w warzywach, owocach, mięsie, rybach czy nabiale. Obecnie osoby uzależnione mają szeroki dostęp do różnych planów dietetycznych – w Internecie od różnych dietetyków, na social mediach, na przykład na Instagramie można znaleźć coś dla siebie. Ponadto istnieje strona internetowa „Diety NFZ”, która za darmo generuje plany dietetyczne po podaniu preferencji (masy, wzrostu, częstotliwości aktywności fizycznej, wieku itp.). Oprócz tego osoba sama wybiera dietę, jaką chce stosować, między innymi ekspresową, rodzinną, ketogeniczną, więc z łatwością można dostosować dietę do swojego stanu zdrowia.
Ile trwa odwyk?
Zważając na przytoczony wachlarz form terapii alkoholowej, odwyk alkoholowy nie jest szybkim i krótkim procesem. Odwyk alkoholowy może trwać 6 miesięcy, rok, 2 lata albo dłużej – to zależy od ośrodka terapeutycznego i własnego podejścia do całego procesu. Odwyk alkoholowy w praktyce różni się wiele od teorii, ale rozsądne podejście może zmienić sposób myślenia.
Podejmowanie się różnych rozwiązań pozwala na urozmaicenie i pokazuje, że alkoholizm to nie tylko grupowe spotkania alkoholików. Oprócz psychologicznej pomocy osoby uzależnione mogą przeorganizować swoje życie, planując urozmaiconą dietę, dostosowywać różne aktywności fizyczne do swojego stanu zdrowia. W ten sposób człowiek wykształca nowe oraz zdrowe nawyki i jego życie ewoluuje w satysfakcjonujące i spokojne życie.