Zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu mogą być trudnym stanem do przezwyciężenia. Ten stan, znany również jako alkoholizm, nie oznacza po prostu, że osoba pije za dużo lub za często; takie osoby mają neurologiczne uzależnienie od alkoholu i niekontrolowany przymus picia. Jeśli ktoś, kogo kochasz, wykazuje objawy alkoholizmu, ważne jest, aby pomóc mu szukać leczenia i wspierać go na drodze do wyzdrowienia.

Alkoholizm – czym jest?

Alkoholizm to stan charakteryzujący się niezdrowymi wzorcami picia. Ktoś z tym schorzeniem może nie być w stanie kontrolować swojego picia, często myśleć o piciu alkoholu i nadal pić alkohol, nawet jeśli wpływa to na jego codzienne życie. 

Niezdrowe wzorce picia odnoszą się do każdego spożywania alkoholu, które może zagrażać bezpieczeństwu, zdrowiu lub życiu danej osoby. Alkoholizm może również obejmować upijanie się lub picie dużej ilości alkoholu w krótkim czasie — 5 lub więcej drinków w ciągu 2 godzin dla mężczyzn i 4 lub więcej drinków w ciągu 2 godzin dla kobiet. 

Oznaki problemów z alkoholem

Uzależnienie od alkoholu może prowadzić do poważnych konsekwencji życiowych, takich jak problemy zdrowotne, problemy prawne, trudności w pracy lub szkole. Poszukiwanie leczenia we wczesnych stadiach może pomóc ukochanej osobie uniknąć tych skutków w późniejszym życiu. Chociaż poszczególne osoby doświadczają alkoholizmu na różne sposoby, niektóre objawy występują częściej niż inne.

Wysoka tolerancja na alkohol

Osoba z alkoholizmem często pije i z czasem zacznie budować tolerancję na alkohol. W rezultacie będą musieli wypić większe ilości, aby odczuć ten sam efekt. Mogą też pić częściej. 

Ukryte spożywanie alkoholu

Alkoholizm jest piętnowany społecznie. Twój ukochany może odczuwać wstyd z powodu swoich nawyków związanych z piciem i może podjąć kroki, aby to ukryć. Możesz znaleźć butelkę alkoholu ukrytą w nietypowym miejscu, na przykład pod umywalką w łazience lub zakopaną w komodzie, albo twoja ukochana osoba może próbować trzymać cię z dala od pewnych miejsc.

Utrata zainteresowania działaniami

Ponieważ twój ukochany nadal angażuje się w niezdrowe wzorce picia, może stracić zainteresowanie czynnościami, które kiedyś sprawiały mu przyjemność, aby pić więcej. 

Wahania nastroju i agresja

Jednym z najniebezpieczniejszych skutków alkoholu są skutki neurologiczne. Alkohol wpływa na chemię mózgu, prowadząc do zmian nastroju i zachowania. Osoba cierpiąca na alkoholizm może nagle wykazywać wahania nastroju, agresję i inne negatywne emocje. Zmiany te mogą prowadzić do problemów interpersonalnych i trudności w utrzymaniu relacji.

Unikanie odpowiedzialności

Uzależnienie od alkoholu często prowadzi do problemów w pracy lub szkole. Ktoś z alkoholizmem może opuszczać pracę lub szkołę, aby pić, spóźniać się lub mieć problemy z nadążaniem za swoimi obowiązkami. 

Ryzykowne zachowania

Alkohol upośledza osąd i hamuje, a przewlekłe spożywanie alkoholu może prowadzić ukochaną osobę do niebezpiecznych zachowań. Na przykład alkoholik może prowadzić po pijanemu, zwiększając swoje szanse na spowodowanie wypadku i zranienie siebie i innych. 

Problemy finansowe

Utrzymywanie niezdrowego uzależnienia od alkoholu może być bardzo kosztowne, co może prowadzić osobę z alkoholizmem do niebezpiecznych zachowań w celu dalszego kupowania alkoholu. Zawsze może im brakować pieniędzy, zastawiać kosztowności, a nawet zabierać pieniądze i rzeczy od bliskich, aby kupić więcej alkoholu.

Objawy odstawienia

Jednym z najbardziej namacalnych sposobów sprawdzenia, czy ktoś jest uzależniony, jest obserwacja, jak zachowuje się po tym, jak przez pewien czas nie pił alkoholu.

Współuzależnienie i alkoholizm

Współzależność w związku występuje, gdy jedna osoba umożliwia drugiej osobie szkodliwe zachowania, takie jak uzależnienie. Współuzależnienie może być bardzo szkodliwe dla zdrowienia alkoholika i dla zdrowia psychicznego jego bliskich. 

Oznaki współzależnego związku z udziałem AUD obejmują:

  • Rozpoznawanie niezdrowych zachowań, ale dalsze pozostawanie w związku;
  • Udzielanie wsparcia finansowego i emocjonalnego drugiej osobie pomimo potencjalnej krzywdy;
  • Niemożność znalezienia satysfakcji poza otrzymaniem aprobaty drugiej osoby;
  • Doświadczanie niepokoju, gdy nie można spełnić pragnień drugiej osoby;
  • Usprawiedliwianie zachowania drugiej osoby;
  • Zaniedbywanie obowiązków i innych relacji na rzecz drugiej osoby;
  • Niemożność ustanowienia niezależności od drugiej osoby bez stawienia czoła konfliktowi.

Jeśli pozostajesz we współzależnym związku z osobą cierpiącą na alkoholizm, osoba ta może nadal angażować się w ryzykowne działania, a ty możesz nadal nieumyślnie umożliwiać jej picie. Możesz również doświadczać niepokoju, wypalenia i niezasłużonego poczucia winy we współzależnym związku.

Jak pomóc komuś z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu

Poza szukaniem pomocy we współuzależnieniu, możesz podjąć wiele kroków, aby pomóc ukochanej osobie rozpoznać problem z piciem i poszukać profesjonalnego leczenia. Ważne jest, aby podejść do ukochanej osoby z troską, zrozumieniem i wiedzą.

Rozpocznij rozmowę

Ważne jest, aby spróbować przeprowadzić otwartą i szczerą rozmowę z ukochaną osobą na temat jej picia. To da ci szansę wyrażenia swoich obaw, a także da osobie znać, że jesteś tam dla niej i chcesz pomóc. Może to również pomóc osobie rozpoznać, że jej picie ma wpływ na innych ludzi wokół niej, działając jako punkt wyjścia do uzyskania pomocy.

Nie ułatwiaj

Kiedy troszczysz się o osobę z problemem alkoholowym, łatwo jest wyrobić w sobie nawyk ułatwiania jej zachowań. Odnosi się to do rzeczy, które robimy, aby umożliwić osobie kontynuowanie niezdrowych nawyków związanych z piciem. Przykładem może być szukanie wymówek za swoje zachowanie wobec innych ludzi i wzywanie chorych do pracy w ich imieniu, ponieważ mają kaca.

Nawet jeśli masz najlepsze intencje, oznacza, że alkoholik nie ma szansy na wzięcie odpowiedzialności za swoje czyny, co może spowodować, że jego nadużywanie alkoholu się pogorszy. 

Bądź dla siebie dobry

Martwienie się o czyjeś picie może być wyczerpujące, zwłaszcza jeśli mieszkasz z funkcjonującym alkoholikiem lub osobą uzależnioną od alkoholu. Dlatego też bardzo ważne jest, aby zadbać o siebie w tym czasie. Upewnij się, że każdego dnia poświęcasz trochę czasu dla siebie, aby zrobić coś relaksującego lub sprawiającego przyjemność. Może to być słuchanie ulubionej muzyki, gorąca kąpiel lub ćwiczenia. Staraj się także upewnić, że śpisz wystarczająco dużo i zdrowo się odżywiasz. 

Uzyskanie profesjonalnej pomocy 

Chociaż powyższe kroki mogą pomóc, może się okazać, że ukochana osoba będzie wymagać specjalistycznego leczenia alkoholowego, aby pomóc jej przezwyciężyć picie. Dlatego tak ważne jest wspieranie bliskiej osoby w sięganiu po pomoc. Upewnij się, że wiedzą, że jesteś tam dla nich i będziesz tak zaangażowany w proces zdrowienia, jak tego chcą. Pierwszym punktem, do którego powinni się udać, może być umówienie się na wizytę u lekarza rodzinnego. Istnieje wiele form leczenia alkoholizmu, takie jak detoks, terapia indywidualna lub grupowa i wszywka alkoholowa. Najlepsze efekty uzyska się po połączeniu wszystkich trzech. Wszywka alkoholowa pozwoli utrzymać abstynencję przez około rok czasu, dzięki substancji czynnej, która wywołuje negatywne skutki uboczne już po jednym łyku alkoholu.