Twarz po odstawieniu alkoholu - rysy, nos i plamy

Nawet niewielka ilość alkoholu nie pozostaje obojętna dla naszego organizmu i wpływa na stan naszego zdrowia. Spożywany alkohol działa na nas toksycznie, ingerując w nasz układ nerwowy, co przyczyna się do wielu konsekwencji związanych z zaburzeniami koncentracji czy pamięci. Doprowadza do uszkodzenia narządów wewnętrznych, stopniowo doprowadzając nasz przewód pokarmowy do ruiny. Przyczynia się do osłabienia serca. Alkohol negatywnie wpływa na nasze zdrowie, a wiele oznak niszczycielskich skutków picia alkoholu widać już na naszej twarzy. Ogólna mimika, podkrążone oczy, a nawet nos – dowiedz się, jakie szczegóły w naszym wyglądzie zdradzają, że spożywamy nadmierne ilości alkoholu i co dokładnie stoi za tymi zmianami.

Opuchnięta twarz alkoholika

Opuchnięta, czerwona twarz po wypiciu napojów procentowych to pierwsza zauważalna dolegliwość, która może wystąpić już po kilku godzinach od spożycia. Powodem tego stanu jest odwadniające działanie alkoholu oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych w organizmie. Produkcja limfy zostaje wzmożona, a to skutkuje powstawaniem obrzęków. Czerwona twarz po alkoholu i jej opuchnięcie to dość częsty efekt picia, z którym możemy mieć do czynienia nawet wówczas, gdy nie spożywamy alkoholu regularnie i w dużych ilościach.

Jeżeli natomiast mówimy o stale utrzymującej się opuchliźnie na twarzy alkoholika – czyli u kogoś, kto spożywa alkohol etylowy często i to w dużych ilościach – może być to już kwestia nie tylko rozszerzonych naczyń krwionośnych. Jeżeli twarz u alkoholika niezmiennie pozostaje opuchnięta, może to być jeden z objawów niewydolności narządów wewnętrznych i innych problemów zdrowotnych spowodowanych alkoholizmem.

Zwiększone ciśnienie krwi i zatrzymanie się sodu w organizmie to konsekwencja uszkodzenia wątroby, co objawia się obrzękiem nóg, rąk i twarzy. W końcu dochodzi też do wodobrzusza. Jeżeli więc mamy do czynienia z alkoholikiem, który od lat wpada w ciągi alkoholowe, a obrzęki nie mijają nawet w okresach trzeźwości – możemy domyślać się, że w tym przypadku opuchlizna twarzy świadczy o słabej kondycji narządów wewnętrznych. Naszą czujność powinny wzbudzić także współistniejące objawy na twarzy, takie jak żółte plamy lub charakterystyczne grudki, które świadczą o upośledzeniu pracy wątroby. Są to wskazania do niezwłocznej konsultacji lekarskiej, gdyż nieleczona wątroba może doprowadzić do jej niewydolności, a w konsekwencji – nawet do śmierci.

Opuchnięte oczy od alkoholu

Podobnie jak opuchlizna na twarzy, tak i stan naszych oczu może zdradzać wpływ alkoholu na nasz organizm. Zwłaszcza u osób uzależnionych, ale również i u tych trochę częściej spożywających napoje procentowe, oczy mogą stać się przekrwione wskutek rozszerzania i pękania naczyń krwionośnych. Z kolei zażółcenie białek oczu to kolejna oznaka nieprawidłowej pracy wątroby, co wymaga kontroli lekarskiej!

Zauważalne zmiany mogą zachodzić również wokół naszych oczu: pod nimi mogą pojawić się sińce, oczy mogą stać się podkrążone i szkliste, a w kącikach oczu mogą uwydatnić się zmarszczki.

Nos alkoholika – skąd ta przypadłość?

Mniej powszechną oznaką choroby alkoholowej jest tak zwany „nos alkoholika”. Choć w pierwszej chwili można pomyśleć po prostu o zaczerwienionym od rumieńca i lekko opuchniętym nosie, to w rzeczywistości „nos alkoholika” to potoczna nazwa pewnej przypadłości, z którą pośrednio może odpowiadać spożywanie alkoholu.

Rhinophyma – czyli guzowatość nosa to fachowy termin określający jednostkę chorobową, za którą odpowiada trądzik różowaty. Jaki więc ma to związek z piciem alkoholu? Otóż najnowsze badania wskazują na to, że alkoholizm i guzowatość nosa mogą wykazywać pewną zależność. Rhinophyma to przypadłość dotycząca głównie mężczyzn. Objawia się przerostem gruczołów łojowych, tkanki łącznej, a także naczyń skóry w okolicy nosa.

Alkohol etylowy to substancja powodująca rozszerzanie naczyń krwionośnych, co objawia się napadowym rumieńcem na twarzy. Spożywanie alkoholu może więc mieć związek z rozwojem zmian naczyniowych w naszej skórze, co przekłada się na rozwój właśnie trądziku różowatego. W efekcie może dojść do tzw. guzowatości nosa, co określane jest „nosem alkoholika”.

Rysy twarzy alkoholika

Większość chorób, z jakimi się zmagamy, prędzej czy później daje o sobie znać w postaci zachodzących w wyglądzie zmian. Te, które da się zauważyć najszybciej, pojawiają się w obrębie naszej twarzy. Nie inaczej jest w przypadku choroby alkoholowej, którą zdradzić może wiele oznak na twarzy alkoholika.

Alkohol zaburza procesy zachodzące w naszym organizmie, wpływa negatywnie na gospodarkę wodno-elektrolitową oraz zaburza prawidłową pracę naszych narządów wewnętrznych. W dłuższej perspektywie przyczynia się do upośledzenia tychże narządów oraz przyczynia się do rozwoju wielu chorób.

Skutki alkoholizmu widać już w stanie cery pijącego: skóra ulega postarzeniu się, staje się szara i matowa, zaczynają wychodzić zmarszczki, a naczynka krwionośne pękają. Twarz wydaje się zauważalnie starsza – rysy ulegają znacznej zmianie. Opuchlizna i zaczerwienienie twarzy, podkrążenie i przekrwienie oczu, guzowaty nos oraz wszelkie oznaki źle funkcjonujących narządów tylko przyspieszają proces starzenia się spowodowany spożywaniem alkoholu, ale przede wszystkim informują nas o alarmującym stanie zdrowia!

Jeżeli na twarzy zachodzą widoczne zmiany spowodowane piciem alkoholu, warto rozważyć jego ograniczenie lub całkowite odstawienie. Dobrym pomysłem będzie także konsultacja lekarska, aby upewnić się o stanie naszego zdrowia.

Jak zmienia się twarz, gdy odstawimy alkohol?

Niektóre ze zmian w naszym wyglądzie, jakie zachodzą na skutek picia alkoholu, da się cofnąć. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż większość z nich wymaga przejścia przez cały proces oczyszczania oraz leczenia się naszego organizmu z negatywnych konsekwencji spożywania alkoholu.

Pamiętajmy, że część ze zmian w naszym wyglądzie wynika nie tylko z samego picia, ale z wielu chorób, do których alkohol doprowadza. Potrzeba więc czasu, aby zmiany się cofnęły, a do tego będzie dochodzić w miarę regeneracji całego organizmu.

Szacunkowo taki czas cofania się zmian w wyglądzie można wydzielić na etapy:

  1. pierwszy tydzień przyniesie poprawę ogólnej kondycji naszej skóry – za sprawą wyregulowania gospodarki wodno-elektrolitowej naszego organizmu opuchlizna stopniowo zacznie ustępować i rozpoczną się procesy regeneracyjne;
  2. w ciągu 4-5 tygodni powinniśmy dostrzec poprawę kolorytu skóry;
  3. do roku skóra powinna nabrać jednolitego koloru i zdrowego błysku, zaś zmiany wokół oczu powinny zaniknąć.

Podsumowanie

Opuchlizna twarzy, podkrążone oczy, charakterystyczne rumieńce i plamy na twarzy po alkoholu – to typowe oznaki uzależnienia od alkoholu. Choć część z nich wynika z odwodnienia i mogą pojawić się również po jednorazowym spożyciu napojów procentowych, to jednak znaczna część zmian zachodzących w naszym wyglądzie wynika z negatywnych konsekwencji nadużywania alkoholu. Niektóre z nich mogą świadczyć o znacznym wyniszczeniu naszych narządów wewnętrznych, a ich pojawienie się jest alarmujące – jest to więc pora, aby nie tylko przestać pić i może nawet rozważyć leczenie choroby alkoholowej, ale również skonsultować się z lekarzem, aby przeprowadzić niezbędne badania. Wówczas może już po kilku miesiącach będziemy mogli cieszyć się nie tylko lepszym wyglądem, ale przede wszystkim poprawionym stanem zdrowia.